Csehországban több mint 63 ezer háztartás maradt áram nélkül szombat reggel, elsősorban a heves esőzés és szél okozta kidőlt fák és ágak miatt - közölték a CEZ és az E.ON szóvivői - írja a cseh közrádió oldala.
A felettünk kialakuló ciklonhoz a kiadós csapadék mellett az ország nyugati felében többfelé erősen viharos szél is fog társulni a hétvégén, lejtőviharokra is van esély a hétvégén – írja Facebook-posztjában a Hungaromet.
Ritka "szupercellás" tornádót észleltek a kelet-spanyolországi El Toro településen, Castellón tartományban.
Az amerikai lakásbiztosítók tavaly szenvedték el az évszázad legnagyobb biztosítási veszteségét, köszönhetően a természeti katasztrófák, az infláció és a veszélyeztetett területeken a népességnövekedés miatti fokozott kárkifizetési igényeknek – írja a Financial Times.
Az eddigi legmelegebb év 2023 volt, amióta részletes hőmérséklet adatokkal rendelkezünk, ám a tudósok szerint 2024 nagy eséllyel rögtön túlszárnyalja majd a tavalyi évet. Ugyan messze még a nyár vége, eddig is azzal kellett szembesülnünk, hogy számos melegrekord dőlt meg országszerte és globálisan is. Úgy néz ki, ahogy egyre fokozódik a globális felmelegedés a világban, az embereknek hozzá kell szokniuk a hasonló extrém időjárási körülményekhez, amely a már eleve melegebb régiókban - többek között a közkedvelt nyaralóhelynek számító mediterrán térségben - hatalmas kihívás elé állítja mind a lakosságot, mind az odaérkező turistákat is.
Megdőlt hétfőn az egy nappal korábban az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus által mért melegrekord: július 22-én 17,15 Celsius-fok volt a globális átlaghőmérséklet a bolygón - derül ki a klímaváltozást figyelő szolgálat szerdai bejelentéséből. A vasárnapi rekord 17,09 Celsius-fok volt.
A perzselő hőmérséklet Európában a következő hónapban tovább fokozódik, a kontinens egyes részein pusztító hőhullámok és erdőtüzek, szélsőséges időjárás, viharok és jégeső várható - számolt be a Bloomberg.
Berlinben kedden bezártak két szurkolói zónát, a rendkívüli időjárási való tekintettel. Ugyan az Európa-bajnokságon kedden nem lesz Berlinben mérkőzés, szurkolók tömegei gyűltek össze a fővárosban, hogy közvetítésen nézzék meg közösen a mai meccseket. A német főváros térségében heves esőzésekre, zivatarokra és jégesőre lehet számítani.
India fővárosában, Újdelhiben rekordot döntő hőhullám, tikkasztó hőség uralkodik, a hőmérséklet meghaladta a 49 Celsius-fokot, a hatóságok a hőhullámot "súlyosnak" minősítették - számolt be a Sky News.
Elérte a 75,9 milliót 2023 végére a világ különböző konfliktuszónáiban – főleg Szudánban, Gázában és Kongóban – a lakóhelyüket elhagyni kényszerülő és saját hazájukban menedéket kereső, belső menekültek száma, ami történelmi rekord – írta kedden közzétett éves jelentésében a genfi székhelyű, belső migrációt megfigyelő nemzetközi központ (IDMC). Jan Egeland, az IDMC-t 1998-ban létrehozó Norvég Menekültügyi Tanács (NRC) főtitkára kiemelte, hogy korábban még soha ennyi belső menekültet nem regisztráltak, ami a konfliktusmegelőzés és béketeremtés kudarcát jelzi.
Az El Nino időjárási jelenség és az emberi tevékenység okozta éghajlatváltozás miatt a korábbi években feljegyzettnél jóval több természeti katasztrófa sújtotta Latin-Amerikát 2023-ban - közölte szerdán a Meteorológiai Világszervezet (WMO).
Olaszország felszabadult az orosz földgáz függőségétől, és az Európai Bizottság által fontolt LNG-szankciókkal kapcsolatban sem lenne problémája - mondta Gilberto Pichetto Fratin olasz energetikai miniszter a Politico szerint.
Az Egyesült Államokban 2018 és 2022 között az időjárási és éghajlati katasztrófák több mint 617 milliárd dollárba kerültek, ami rekordösszeget jelentett. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy felmelegedés minden további fokával nő az ország gazdasági vesztesége, miközben az éghajlatváltozás egyre több ember pénzügyi nehézségeit okozza - írta a CNBC.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO), az ENSZ időjárási ügynöksége szerint tavaly Ázsia volt a világ leginkább katasztrófa sújtotta régiója, mivel a globális felmelegedés miatt fokozódtak a szélsőséges időjárási és éghajlati veszélyek – írja a CNBC.
Európa a leggyorsabban melegedő kontinens, hőmérséklete a globális átlagnál csaknem kétszer gyorsabban emelkedik - állapította meg a Meteorológiai Világszervezet (WMO) és az Európai Unió klímaváltozást figyelő szolgálata, a Copernicus (C3S) hétfőn kiadott közös jelentésében, egyúttal felhívva a figyelmet a felmelegedés súlyos egészségügyi és gazdasági következményeire.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint a régiónak 2050-ig legalább 3 Celsius-fokos hosszú távú átlaghőmérséklet-emelkedésre kell felkészülnie, ez pedig rendszerszintű pénzügyi sokkokhoz vezethet – írja a Financial Times.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?
Hallgasd meg az előzetest már most!